ATVIRAS DARBAS SU JAUNIMU – tai darbo su jaunimu forma, kuria siekiama visiems jauniems žmonėms suteikti galimybes saugiai leisti laisvalaikį ar imtis juos dominančios veiklos, o esant poreikiui – spręsti kasdienybėje kylančius iššūkius ir klausimus, sulaukiant kompetentingų jaunimo darbuotojų pagalbos ir paramos. Atviras darbas savitas tuo, kad dalyvavimas siūlomose veiklose nėra privalomas: norintis dalyvauti jaunas žmogus neįsipareigoja jaunimo erdvėje lankytis nuolat ar nustatytu laiku užsiimti tam tikra veikla – jaunas žmogus pats sprendžia, kaip naudoti savo laiką.
Perimtas kaip geroji patirtis iš senųjų Europos Sąjungos valstybių, Lietuvoje šis darbo su jaunimu būdas pradėjo tvirtintis nuo 2005 m., o pagrindinės institucinės jo formos yra dvi: atviri jaunimo centrai ir atviros jaunimo erdvės.
- Atviras jaunimo centras – Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje įsteigtas juridinis asmuo, kita organizacija ar jų filialas, atstovybė, kurių veiklos arba jos dalies vykdymo vieta yra Lietuvos Respublikoje ir kurie atlieka darbą su jaunimu, grindžiamą savanorišku jaunų žmonių apsisprendimu dalyvauti šioje veikloje ir užtikrinantį jų įsitraukimą į šią veiklą.
- Atviroji jaunimo erdvė – kultūros, švietimo, kūno kultūros ir sporto ar socialines paslaugas teikiančio juridinio asmens nuosavybės, patikėjimo teise ar nuomos, panaudos sutarčių pagrindais valdoma patalpa, kurioje atliekamas darbas su jaunimu, grindžiamas savanorišku jaunų žmonių apsisprendimu dalyvauti šioje veikloje ir užtikrinantis jų įsitraukimą į šią veiklą.
Veiklos Centruose ir Erdvėse nėra apmokestinamos, taip suteikiant galimybę įsitraukti visiems to norintiems.
Atviras darbas yra skirtas jaunuoliams, kurie:
- ieško saugios aplinkos, naujų bendrumo, buvimo kartu formų;
- turi laisvo laiko, tačiau nežino, kaip ir kur jį turiningai praleisti;
- išsiskiria savo rūbais, kalba, elgesiu, taip išreikšdami savąjį unikalumą.
Ypatingas dėmesys skiriamas tiems jauniems žmonėms, kurie:
- dėl savo elgesio ar išvaizdos nepritampa prie bendraamžių ar suaugusiųjų visuomenės;
- nemato tikslo savo gyvenime;
- stokoja motyvacijos mokytis ir jėgų kūrybiškai tvarkyti savąją kasdienybę;
- linkę nusikalsti, vartoja alkoholį bei kitas svaiginamąsias medžiagas.
MOBILUS DARBAS SU JAUNIMU – darbas su jaunimu nuvykus į gyvenamąją teritoriją, kurioje nėra darbo su jaunimu infrastruktūros, atsižvelgiant į šioje teritorijoje gyvenančių jaunų žmonių individualius poreikius.
Mobilų darbą su jaunimu patogiausia vykdyti iš atviro jaunimo centro arba atvirosios erdvės, rajono savivaldybėse iš didžiausios gyvenvietės. Rajono savivaldybėse galima steigti rajono jaunimo centrą, kuris taip pat teiktų mobilaus darbo su jaunimu paslaugas. Svarbu pabrėžti mobiliųjų paslaugų lankstumą, efektyvumą, finansinį ir ugdomąjį aspektą. Mobilų darbą su jaunimu svarbu vykdyti tose seniūnijose, kuriose trūksta darbo su jaunimu paslaugų, miesto dalyse, kuriose nėra jaunimo centrų arba su jaunimu dirbančių organizacijų, tikslinga vykdyti darbą su jaunimu gatvėje, ypač tose seniūnijose, kuriose didesnė jaunuolių koncentracija.
Plungės atviras jaunimo centras mobilų darbą vykdo 3-juose kaimeliuose:
- Kuliuose – antradieniais 15-19 val.
- Grumbliuose – trečiadieniais 15-19 val.
- Karklėnuose – ketvirtadieniais 15-19 val.
DARBAS MOKYKLOJE Lietuvoje pradėtas vykdyti visai neseniai, o Plungės atviras jaunimo centras šiuo metu pradeda lankytis Plungės “Saulės” gimnazijoje ir Plungės technologijų ir verslo mokykloje. Darbo mokykloje tikslas suteikti saugią erdvę moksleiviams “langų”, pertraukų ar kitu laisvu laiku. Jaunimo darbuotojams ir pas juos ateinantiems moksleiviams skiriama atskira erdvė mokykloje, kurioje nesutiksite mokytojų ar kito personalo. Joje galima tiesiog pabūti, pasikalbėti ar pažaisti stalo žaidimus iki vykimo namo.
VIETINĖ – savanoriauti Plungės atvirame jaunimo centre gali visi norintys ir turintys motyvacijos dalyvauti centro gyvenime, savanoriai už pagalbą gali gauti socialinių valandų ir veiklas atitinkančių rekomendacijų.
Taip pat centre tu gali savanoriauti pagal Jaunimo savanoriškos tarnybos (JST) programą. Tai yra 6 mėn. trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m. kurios metu jaunuoliai vidutiniškai 40 val./ mėnesį* savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje (statusą galite pasitikrinti priimančių organizacijų duomenų bazėje), kartą per mėnesį susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi, mokosi įveikti sunkumus, mokosi apmąstyti patirtį bei įvardyti išmokimus, suformuluoti tobulėjimo kryptis.
Savanoriai, kurie įgyvendina daugiau nei 3 mėnesius tarnybos, įgyja JST pažymėjimą – dokumentą patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius, kompetencijas, tačiau tik 6 mėn. nenutrūkstama tarnyba, kurios metu įgyvendinti visi programos formalieji reikalavimai, suteikia 0,25 balo pripažinimą stojant į pirmosios pakopos studijas Lietuvoje.
TARPTAUTINĖ – mūsų jaunimo centre galite sutikti tarptautinių savanorių, kurie čia atvyksta pagal “Europos solidarumo korpuso” programas. Savanoriška veikla gali trukti nuo 2 savaičių iki 12 mėnesių – priklausomai nuo pasirinkto projekto. Projekto dalyvis yra pilnai įtraukiamas į kasdieninę organizacijos veiklą – užtikrinamas 30–38 valandų per savaitę užimtumas.
Plungės atviras jaunimo centras yra priimanti organizacija, o tai reiškia, kad mes tik priimame savanorius, tačiau jų nesiunčiame savanoriauti. Mūsų rajone tuo rūpinasi Nevyriausybinė jaunimo organizacija “Progresas”, įsikūrusi Rietave.
Apie galimybes išvykti savanoriauti daugiau rasi „Europos solidarumo korpusas“ duomenų bazėje.